W okresie od maja do listopada 1934 dziennik "Czas" opublikował komunikaty Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego zawierające listę majątków przeznaczonych do licytacji. Były to majątki, na które otrzymano kredyty przed Wielkim Kryzysem, ale dramatyczna sytuacja gospodarcza Wielkiego Kryzysu sprawiła, że kredyty te były niespłacalne.
W zestawieniu jest zamieszczonych około 2000 majątków ziemskich.
Całe zestawienie (przeszukiwalne) znajduje się tutaj. Plik jest duży (182 MB), więc pobierać się będzie odpowiednio długo.
List jest kilka, wynikających z różnych przyczyn sprzedaży. Całość zawiera się na 165 stronach. Plik jest przeszukiwalny (zrobiłem OCR) i można też kopiować fragmenty.
Dobrze byłoby, gdyby ktoś całość opracował, zestawił i wyciągnął wnioski...
Do roku 1934 właścicielem Osieka był Adam Radzicki, ojciec urodzonej w 1914 r. Zofii z Radzickich Minakowskiej (babci Marka Jerzego M.). Najwyraźniej współwłaścicielem była też jego siostra, Maria Róża, żona Jana Berkiewicza, emerytowanego dyrektora budowy PKP, zamieszkała wtedy w Milanówku.
Tutaj widzimy pierwsze wezwanie, z maja 1934 - licytacja miała się odbyć w październiku. Cenę wywoławczą ustalono na 251.300 zł (wartość 25 samochodów Chevrolet...).
W księgach wieczystych brakowało wpisu o adresie zamieszkania cioci Maryli Berkiewiczowej, więc ją wezwano:
Pierwsza licytacja nie doszła do skutku, więc wyznaczono drugą, z ceną wywoławczą 149.656 zł.
W roku 1935 lub 1936 Adam Radzicki wydzierżawił majątek Czarna Szymankowszczyzna i tam się przeprowadził - dalej był ziemianinem, zarządzał majątkiem ziemskim, ale już nie własnym, tylko dzierżawionym...