Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845
Turecki (t. 9 s. 151)
Turecki. Kiedyś ten dom kwitnął na Podolu, jako się poznać może z ksiąg grodzkich Kamienieckich w r. 1588. kędy się Strzemescy z Tureckiemi, o wieś Fasowce rozpierali. Barbara Turecka była za Janem Strzemeskim koło r. 1489. Mikołaj, którego córka była za Maciejem Strzemeskim koło roku 1560. Okol. tom. 1. ful. 447. pisze o Tureckim, że od Szumlańskiego zabity. Byli i Turczynowiczowie czy Turzeninowie, z których Piotr ziemianin Wołyński 1528. Metryka Wołyńska, a drugi dworzanin królewski tegoż roku jeździł z posłem do Moskwy. Turczynowie i Turkiewiczowie w Żmudzi 1621. Stefan Turecki, miał za sobą Ludwikę Giedzińską, wdowę ho Krępskim.
Objaśnienia:
- Jest to pełny tekst części genealogicznej Herbarza (tomy II-X i Uzupełnienia), wg wydania J.N. Bobrowicza, Lipsk 1839-1845.
- Zgodnie z oryginałem, Czcionką większą jest zaznaczony tekst Niesieckiego, zaś czcionką mniejszą, z wcięciem: uzupełnienia Bobrowicza.
- Tekst został zeskanowany i poddany korekcie maszynowej. Niestety, ze względu na słabą technikę ówczesnego druku (czcionki ręcznie składane) i fakt, że ówczesny krój czcionki dziś już nie występuje, tekst ten należy poddać korekcie ręcznej, co jednak zajmie wiele czasu (prawie 12 milionów znaków, czyli ponad 6,5 tys. stron maszynopisu).
- Ortografia Niesieckiego została przez Bobrowicza zmodernizowana, podobnie i tutaj ortografia wyrazów pospolitych została zmodernizowana do wydania Bobrowicza.
- Należy jeszcze pamiętać o tym, że lipscy zecerzy Breitkopfa&Haertela nie musieli znać języka polskiego, stąd w tym tekście znajduje się wiele literówek.