Kasper Niesiecki, Herbarz Polski, wyd. J.N. Bobrowicz, Lipsk 1839-1845
Branicki herbu Janina (t. 2 s. 282-283)
Branicki herbu Janina. Piszą się z tej Branicy, która jest w Lubelskiem województwie. Adam i Jędrzej Braniccy dziedzice na Branicy i Zbylitowie w roku 1539. mieli jakieś kontrowersje o grunta z królewskim miasteczkiem Woin w Podlasiu zostającym. O czym proces graniczenia, między województwami Podlaskiem i Brzeskiem Litewskim świadczy. Ludwik i Kazimierz Braniccy, podpisali elekcją Jana [str. 283] Kazimierze z Lubelskiego. Jędrzej Władysława IV. Józef Jana III. z Bełskiego.
Objaśnienia:
- Jest to pełny tekst części genealogicznej Herbarza (tomy II-X i Uzupełnienia), wg wydania J.N. Bobrowicza, Lipsk 1839-1845.
- Zgodnie z oryginałem, Czcionką większą jest zaznaczony tekst Niesieckiego, zaś czcionką mniejszą, z wcięciem: uzupełnienia Bobrowicza.
- Tekst został zeskanowany i poddany korekcie maszynowej. Niestety, ze względu na słabą technikę ówczesnego druku (czcionki ręcznie składane) i fakt, że ówczesny krój czcionki dziś już nie występuje, tekst ten należy poddać korekcie ręcznej, co jednak zajmie wiele czasu (prawie 12 milionów znaków, czyli ponad 6,5 tys. stron maszynopisu).
- Ortografia Niesieckiego została przez Bobrowicza zmodernizowana, podobnie i tutaj ortografia wyrazów pospolitych została zmodernizowana do wydania Bobrowicza.
- Należy jeszcze pamiętać o tym, że lipscy zecerzy Breitkopfa&Haertela nie musieli znać języka polskiego, stąd w tym tekście znajduje się wiele literówek.